Trochę historii

Podhalańskie Festyny Misyjne – Tylmanowa

    Celem organizowanych przez Akcję Katolicką działająca przy naszej parafii festynów misyjnych jest rozbudzenie wrażliwości dzieci, młodzieży i dorosłych na potrzeby innych.
Realizację tego przedsięwzięcia wspierają Akcję Katolicką m. In. Związek Podhalan, Wiejski Ośrodek Kultury, dzieci i młodzież a także duże grono dobroczyńców festynu i misji.
W programie festynu znajdują się spotkania z misjonarzami, występy zespołów muzycznych,  kiermasz pamiątek z krajów misyjnych, oraz wiele innych atrakcji. Udział w tym spotkaniu daje uczestnikom doskonałą okazję do dobrego spędzenia czasu, rozbudza zainteresowanie i uczy wrażliwości na trudną sytuację ludzi z krajów misyjnych oraz ukazuje wartość pracy polskich misjonarzy. Festyny gromadzą ok. 5 tys. uczestników, zwłaszcza dzieci i młodzieży, odpoczywających w tym czasie w malowniczym regionie Pienin i Gorców.

 I Podhalański Festyn Misyjny – 30 czerwca 2002 r. Dochód z niego przeznaczony był dla naszego rodaka – Ks. Józefa Piszczka pracującego w OYO w Republice Konga. Zebrane ofiary pozwoliły Ks. Józefowi wybudować szkołę w tym biednym kraju. Jest to pierwsza misja do której zostali posłani przez ówczesnego biskupa Jerzego Ablewicza tarnowscy misjonarze.

II Podhalański Festyn Misyjny – 29.06.2003 r. Ofiary zebrane podczas niego pozwoliły Ks. Mirosławowi Gucwie wybudować budynek dla Niższego Seminarium Duchownego w Yole – Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.

III Podhalański Festyn Misyjny – 4. 07.2004 r. W tym roku staraliśmy się pomóc Ks. Marianowi Pazdanowi. Budował i wyposażał misję Kibangou w Rep. Konga. To już druga misja którą ks. Marian ożywia duchowo i materialnie swoją pracą

IV Podhalański Festyn Misyjny – 3.07.2005 r. Wysiłkiem wspólnoty parafialnej i przyjaciół misji pomogliśmy Ks. Krzysztofowi Gabrysiowi pracującemu w Andamarca w górzystej części Peru wybudować kościół.

V Podhalański Festyn Misyjny – 2.07.2006 r. Pomoc naszą skierowaliśmy do Ks. Kazimierza Skórskiego pracującego w amazońskiej misji Bagre w Brazylii. Ofiary te pozwoliły mu na zakup małej łodzi dzięki której może docierać do odległych wspólnot swojej parafii.

VI Podhalański Festyn Misyjny – 1.07.2007 r. – Pomoc dla misji Baboua w Rep. Środkowoafrykańskiej – budowa kuchni i jadalni dla dzieci.

VII Podhalański Festyn Misyjny – 6.07.2008 r. – Ofiary zebrane podczas festynu przeznaczone zostały na budowę pierwszego w Rep. Konga sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Louvakou oraz na pomoc dla najbiedniejszych w parafii gdzie pracuje Ks. Marian Pazdan.

 VIII Podhalański Festyn Misyjny  –  5.07.2009 r. Środki uzyskane podczas festynu przeznaczone zostały edukację najbiedniejszych dzieci i młodzieży oraz sierot z misji ks. Stanisława Worwy i ks. Edwarda Ryfy pracujących w Czadzie. Pomocą zostanły objęte dwie szkoły prowadzone tam przez siostry zakonne.

IX Podhalański Festyn Misyjny – 4.07.2010. Zebrane środki materialne przeznaczone zostały na projekty edukacyjne w Republice Środkowoafrykańskiej i w Kamerunie. Realizują je świeckie misjonarki Elżbieta Wryk i Ewa Gawin.

X Podhalański Festyn Misyjny – 3 lipca 2011 r. Z ofiar zebranych podczas festynu nasz rodak Ks. Józef Piszczek zrealizował projekty edukacyjne – m. in. dofinansowanie nauki w szkołach parafialnych prowadzonych przez misję w OYO.

XI Podhalański Festyn Misyjny – 1 lipca 2012 r.  Środki uzyskane podczas Festynu przeznaczone były na wyposażenie szkoły parafialnej w misji OYO w Rep. Konga. Szkołę tę założył ks. Józef Piszczek – nasz rodak, pracujący tam już 25 lat.

XII Podhalański Festyn Misyjny – 6 lipca 2014 r. Kolejny Festyn odbył się po rocznej przerwie. Naszą modlitwą i materialną pomocą wsparliśmy kontynent azjatycki; ofiary które zostały zebrane podczas Festynu zostały przeznaczone dla studentów z Chin.